یادداشت سردبیر:رسیدگی به مستمندان از اهداف روزه داری

به گزارش النجم بشرویه :یکی از اهداف عمل به فریضه الهی در ماه مبارک رمضان که همان روزه داری و در ظاهر عمل فیزیکی پرهیز از خوردن و آشامیدن از اذان صبحگاهان تا اذان شامگاهان است، این است که بتوانی درد و تحمل گرسنگی و تشنگی را تمرین کنی و بیاد آن دسته از انسانهای با ایمان و با اخلاصی باشی که به نوعی به علت عدم تمکن مالی تمام روزها و شب ها را در تنگدستی و گرسنگی به سر می برند .

 از پیامبر خدا(ص )روایت شده است ،که در وصف ماه رمضان فرموده است : و هو شهر المواساه (وسائل الشیعه جلد ۷) ماه رمضان ماه همدردی است.
از امام باقرع نیز روایت شده است که فرمود:خداوند متعادل روزه را واجب کرده است تا ثروتمندان درد گرسنگی را بفهمند و به این وسیله بر فقرا و تنگدستان عطوفت کنند. (وسائل الشیعه ، جلد ۷) از رمزها و انگیزه های اجتماعی روزه ، آن است که این فریضه، عملا انسان را به یاد گرسنگی گرسنگان و سختی و تنگدستی فقرا می اندازد. این یادآوری تذکری است که بدون یک خطبه و سخنرانی شیوا و زبانی گویا انجام می گیردو با به دست آوردن احساس همدردی با فقرا و تنگدستان است، که همدردی با انسانی، از اعماق فطرت و وجدان انسان برمی خیزد، و در نتیجه انسان برای تحقق و انجام وظایفی که لازمه چنین احساسی است ، تشویق می شود. چنین است که می توان و شایسته است که این ماه را «ماه همدردی» نام بگذاریم .

حال اگر دراین ماه با فضیلت کارگزاران نظام به فکرانجام وظیفه اصلی خود که همانارسیدگی به گروههای آسیب پذیر جامعه بخصوص مستمندان ، سالخوردگان و کسانی که در تامین معیشت خود و خانواده دچار تنگدستی هستند ،باشند قطعا در زمره آن دسته از خادمینی خواهند بود که مولا امیر المومنین علی (ع) آنها را به عنوان فرماندار و استانداران واقعی جامعه اسلامی معرفی می کند .

برای توجه بیشتر به معرفی کارگزاران حکومت اسلامی که مولا علی (ع) آنان را سفارش به خدمت به محرومین می کند ،تفکر در ترجمه بخشی ازنامه ۵۳ خطاب به مالک اشتر که به عنوان حاکم مصر برگزیده شد ،راهگشای شناخت واقعی کارگزاران حکومت اسلامی است :

سیمای شناخت محرومان و مستضعفان در کلام مولا علی (ع)

“” خطاب به مالک اشتر “” :خدارا!خدارا!در خصوص طبقات پایین و محروم جامعه ،که هیچ چاره ای ندارند،و عبارتند از : زمین گیران ،نیازمندان،گرفتاران، و دردمندان.

 همانا در این طبقه محروم گروهی خویشتن داری کرده ، و گروهی به گدایی دست نیاز برمی دارند.

پس برای خدا پاسدار حقی باش که خداوند برای این طبقه معین فرموده است .

بخشی از بیت المال و بخشی از غله های زمین های غنیمتی اسلام را در هر شهری به ظبقات پایین اختصاص ده ،زیرا برای دور ترین مسلمانان همانند نزدیک ترین آنان سهمی مساوی وجود دارد و تو مسئول رعایت آن می باشی .

مبادا سرمستی حکومت تو را از رسیدگی به آنان بازدارد ،که هر گز انجام کارهای فراوان و مهم عذری برای ترک مسئولیت های کوچک تر نخواهد بود .

همواره در فکر مشکلات آنان باش ،و از آنان روی برمگردان ،بویژه امور کسانی را از آنان بیشتر رسیدگی کن که از کوچکی به چشم نمی آیندو دیگران آنان را کوچک می شمارند و کمتر به تو دسترسی دارند.

برای این گروه، از افراد مورد اطمینان خود که خدا ترس و فروتنند،فردی راانتخاب کن،تا پیرامونشان تحقیق و مسائل آنان را به تو گزارش کنند . سپس در رفع مشکلاتشان به گونه ای عمل کن که در پیشگاه خدا عذری داشته باشی ،زیرا این گروه در میان رعیت بیشتر از دیگران به عدالت نیازمندند،و حق آنان را به گونه ای بپرداز که در نزد خدا معذور باشی،از یتیمان خردسال،و پیران سالخورده که راه چاره ای ندارند.

و دست نیاز برنمی دارند،پیوسته دلجویی کن که مسئولیتی سنگین بر دوش زمامداران است ،اگر چه حق تمامش سنگین است ،اما خدا آنرا بر مردمی آسان می کند که آخرت را می طلبند،نفس را به شکیبایی وا می دارند،و به وعده های پروردگار اطمینان دارند.

پس،بخشی از وقت خود را به کسانی اختصاص ده که به تونیاز دارند،تا شخصا به امور آنان رسیدگی کنی ،و در مجلس عمومی با آنان بنشین و  در برابر خدایی که تورا آفریده فروتن باش،و سربازان و یاران و نگهبانان خود رااز سر راهشان دورکن تا سخنگوی آنان بدون اضطراب در سخن گفتن با تو گفتگو کند.

 من از رسول خدا(ص)بارها شنیدم که می فرمود :”ملتی که حق ناتوان رااز زورمندان،بی اضطراب و بهانه ای باز نستاند،رستگار نخواهد شد.”

پس درشتی و سخنان ناهموارآنان را برخود هموارکن،و تنگ نظری و خود بزرگ بینی را از خود دور ساز تا خدادرهای رحمت خود رابه روی تو بگشاید،و تورا پاداش اطاعت ببخشاید.

آنچه به مردم می بخشی بر تو گواراباشد،و اگر چیزی را از کسی باز میداری با مهربانی و پوزش خواهی همراه باشد .

……………………

از خداوند بزرگ آرزوی طاعات و عبادات اعمال را در این ماه مهربانی و میهمانی خداوند را برای همگان آرزومندیم ، به امید اینکه برکران سفره های رنگین افطاری کارگزاران جمهوری اسلامی !! حضور مستمندانی را شاهد باشیم که مولا علی (ع) فرمانداران خود را به تکریم و تعظیم و رسیدگی به معیشت آنان را سفارش نمود .!!؟

 

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2280 مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای ستاد نماز جمعه شهرستان بشرویه محفوظ است .
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت توسط فناوری اطلاعات مگنا .