فلسفه حج از دیدگاه مولا امیر المومنین علی (ع) /کعبه مکانی برای فراخوان فرزندان آدم به یکتا پرستی

به گزارش النجم بشرویه : با سلام و گرامیداشت سال نو سال     “حمایت از کالای ایرانی” و آرزوی توفیق عبادت و بندگی جمیع مومنین بویژه عاشقان دیار دوست مکه معظمه که امسال عازم انجام مناسک حج تمتع خواهند بود تقدیم می گردد:

فلسفه حج از دیدگاه مولا علی علیه السلام

 آیا مشاهده نمیکنید که همانا خداوند سبحان، انسانهای پیشین از آدم علیه السلام تا آیندگان این جهان را با سنگهایی در مکه آزمایش کرد که زیان می‌رساند، و نه نفعی دارند، و نه می‌بیند و نه می‌شنوند؟

 این سنگ ها را  خانه محترم خود قرار داده و” آن را عامل پایداری مردم گردانید “سپس کعبه را در سنگلاخ ترین مکان‌ها،بی گیاه ترین زمین ها، و کمترین فاصله دره ها ، در میان کوههای خشن، سنگریزه های فراوان، و چشمه های کم آب، و آبادی های از هم دور قرار داد، که نه شتر،  و گاوو گوسفند ،هیچکدام در آن سرزمین آسایش ندارند.

سپس آدم علیه السلام و فرزندانش را فرمان داد که به سوی کعبه برگردند، و آن رامرکز اجتماع و سر منزل مقصود و بارانداز شان گردانند، تا مردم با عشق قلب ها، به سرعت از میان فلات ودشت ها دور،و از درون شهرها ،روستاها، درههاای عمیق، و جزایر از هم پراکنده دریاها به مکه روی  آورند ،شانه های خود را بجنبانند،و گرداگرد کعبه لا اله الا الله بر زبان جاری سازند، و در اطراف خانه طواف کنند ، و با موهای آشفته و بدن های پر گرد و غبار درحرکت باشند ، لباس های خود را که نشانه شخصیت هر فرداست در آورند، و با اصلاح نکردن موهای سر ،قیافه خود راتغییر دهند، که آزمون بزرگ، و امتحانی سخت، و آزمایش آشکار است برای پاکسازی و خالص شدن ،که خداوند آن را سبب رحمت و رسیدن به بهشت قرار داد.

 اگر خداوند خانه محترمش و مکان های انجام مراسم حج را ،در میان باغ ها و نهرها و سرزمینهای سبز و هموار و پر درخت و میوه ،مناطقی آباد و دارای خانه ها و کارخ های بسیار، و آبادی های به هم پیوسته، در میان گندم زارها و باغهای خرم و پر از گل و گیاه دارای مناظری زیبا و پر آب در وسط باغستانی شادی آفرین، و جاده‌های آباد قرار می‌داد، به همان اندازه که آزمایش ساده بود ،پاداش نیز سبک تر می شد .

اگر پایه‌ها و بنیان کعبه و سنگ هایی که در ساختمان آن به کار رفته از زمردسبز و یاقوت سرخ و دارای نور و روشنایی بود دل ها دیرتر به شک و تردید  می رسیدند. و تلاش شیطان بر قلبها کمتر اثر می‌گذاشت و وسوسه های پنهانی او در مردم کارگر نبود .

 در صورتی که خداوند بندگان خود را با انواع سختی‌ها می آزماید، و با مشکلات زیاد به عبادت می خواند ،و به اقسام گرفتاری مبتلا می‌سازد، تا کبر و خود پسندی را از دل هایشان خارج کند، و به جای آن فروتنی آورد، و درهای فضل و رحمتش را به رویشان بگشاید، ووسایل عفو و بخشش را به آسانی در اختیارشان بگذارد.

منبع : ترجمه بخشی از خطبه ۱۹۲ ((نهج البلاغه ترجمه محمد دشتی ))

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2280 مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای ستاد نماز جمعه شهرستان بشرویه محفوظ است .
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت توسط فناوری اطلاعات مگنا .