فضیلت و وجوب زکاه فطره از نگاه بزرگان دین

f2

زکات فطرة

علاوه بر زکاتى که به اموال در صورت وجود داشتن شرایط تعلق میگیرد، یک منبع ساده و عادى نیز براى رفع نیازهاى فردى و اجتماعى در نظر گرفته شده است که آن را زکات فطرة میگویند.

زکات فطرة این است که هر فرد مسلمان که توانائى اداره کردن زندگى خود و اشخاص تحت اداره خود را داشته باشد و براى تأمین نیازهاى سالانه خویش نیازى به غیر ندارد، مکلف است بابت خود و هر کس دیگرى که مخارج آنان را به عهده دارد، از افراد خانواده و غیر آنان مقدارى از خوراک معمولى یا معادل آن را از نظر قیمت بپردازد.

این مقدار بابت هر یک نفر حدود سه کیلوگرم است، و راه مصرف آن همان راه مصرف زکات مال است.

خصوصیتى که این منبع دارد این است که اگر چه بنظر ناچیز میرسد اولًا مشقتى در آن احساس نمیشود، و ثانیاً مقرر است که در روز معینى از سال یکجا جمع آورى شده و پرداخت گردد، تا در رفع نیازمندیهاى متناسب در هر جامعه و محیط و زمان نقش مؤثرى داشته باشد.

پس از تمام شدن ماه رمضان هر سال در شب اول ماه شوال همه کسانى که تمکن پرداخت این مقدار ناچیز از ارزاق عامه یا بهاى آن را دارند، آن را حاضر کرده و اول صبح روز اول ماه شوال که روز عید فطر است، پیش از اداى نماز عید آن را پرداخت خواهند کرد.

این نکته را باید در نظر گرفت که: چنانچه با نظم صحیحى در هر محیط از محل کار و قصبه و شهر و کشورى این منابع جمع آورى شود، و با مطالعات قبلى که در راه سازندگى و تأمین نیازهاى اساسى مورد استفاده شایسته قرار گیرد، چه نقش سازنده و مؤثرى در بهبود وضع جامعه خواهد داشت، مثلًا در شهرى مانند تهران که امروز که این سطور نوشته میشود داراى بیش از ۱۲ میلیون جمعیت است، و قوت اغلب آنان برنج یا نان است قیمت سه کیلو برنج که اکنون نزدیک به هفت هزار تومان پول رایج کشور است یا قیمت سه کیلو نان‏ که قابل توجه است با احتساب ضربدر در دوازده میلیون در یک روز جمع شود چه مشکلى را از جامعه نمیتواند حل کند، و چه دردى و نیازى را برطرف نماید؟!

 

فلسفه و فواید پرداخت فطریه چیست؟

 «زکات فطره» به اتفاق شیعه و سنى، واجب است و در متون دینى براى آن، فلسفه و فواید متعددى برشمرده است که مهم ترین آنها عبارت است از:

 ۱٫ زکات فطره مکمل و تمام کننده روزه است؛ همان گونه که درود و صلوات بر پیامبر اسلام‏صلى الله علیه وآله مکمل و تمام کننده نماز است. (من لایحضره الفقیه، ج‏۲، باب الفطرة، ص ۱۸۳)  

۲٫ باعث قبولى روزه ماه مبارک رمضان مى‏گردد. (من لایحضره الفقیه، ج‏۲، باب الفطرة، ص ۱۸۳

۳٫ موجب حفظ انسان از مرگ در آن سال مى‏شود. (کافى، ج ۴، باب الفطره، ص ۱۷۴

۴٫ باعث سلامتى جسم و پاکسازى روح از رزایل اخلاقى است. در روایتى در تفسیر آیه شریفه «قد افلح من زکیها» آمده است: منظور از تزکیه زکات فطره است. (مستدرک وسائل الشیعه، ج ۷، ابواب زکاة الفطره، ص ۱۳۷

۵٫ مکمل و تمام کننده زکات مال است‏. (وسائل الشیعه، ج ۹، ابواب زکاة الفطره، ص ۳۱۸)

 

 

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: ان من تمام الصوم اعطاء الزکاة یعنى الفطرة کما ان الصلوة على النبى (صلى الله علیه و آله) من تمام الصلوة؛ تکمیل روزه به پرداخت زکاة یعنى فطره است، همچنان که صلوات بر پیامبر (صلى الله علیه و آله) کمال نماز است

زکات فطرة 
زکات بر دو قسم است : زکات مال و زکات بدن . زکات بدن را زکات فطره مى نامند. در تعریف زکات فطره آقا حضرت موسى بن جعفر علیه السلام مى فرماید:انه سئل عن صدقة الفطرة اءهى مما قال الله تعالى اقیمو الصلوة و اتو الزکوة ؟ فقال نعم .(۱۱)
راوى پرسید از آنحضرت از صدقه (زکات ) فطره ، آیا همین زکات فطره است از آنچه که خداوند تعالى فرمود: نماز بپاى دارید و زکات بپردازید؟
پس حضرت فرمود: بلى همین است .
و عن الصادق علیه السلام : هى الفطرة التى اء فترض الله على المؤ منین (۱۲)
حضرت صادق علیه السلام نیز فرموده : اءقیمو الصلوة و اتو الزکاة همان زکات فطره است آنکه خداوند فرض نموده بر مؤ منین .
خطاب حضرت احدیت بمؤ منین ، در این آیه ، اینکه نماز یا (نماز عید فطر) بپادارید و زکات بدن فطره بپردازید.
این روایت نقض زکات مال نیست ، بلکه مى تواند هم در خصوص زکات مال و هم زکات فطره باشد.

حاشیه : 

با اعلام میزان پرداخت زکات فطره از سوی مراجع و علما چنانچه در سطح کشور میانگین این پرداخت سه هزار تومان باشد ؟ و فرض بگیریم از جمعیت ۷۵ میلیونی ۵۰ میلیون مشمول پرداخت این میان شوند ؟ می توانید حساب کنید چه مبلغی جمع آوری می شود و به هر نیازمند واقعی چه کمکی می شود؟ براستی در شهرستان خودمان بشرویه اگر از جمعیت ۲۵ هزار نفری ۲۰ هزار زکات فطره خود را به نهادهای حمایتی بپردازند ؟ چه کمکی به محرومین واقعی این شهرستان خواهد شد ؟ به ما کمک کنید و نظر خود را اعلام کنید

f1

f3

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2280 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای ستاد نماز جمعه شهرستان بشرویه محفوظ است .
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت توسط فناوری اطلاعات مگنا .