فرماندار بشرویه : شهرستان بشرویه مقام اول تولیدات کشاورزی و دوم تولیدات باغی را در استان دارد

به گزارش النجم بشرویه : ” علیرضا زمانزاده فرماندار شهرستان بشرویه در نشست اعضای ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی خراسان جنوبی که با حضور استاندار و مدیران استانی و در محل سالن ترویج جهاد کشاورزی بشرویه برگزار شد با اشاره به توانمندی های شهرستان بشرویه در بخش های مختلف کشاورزی ،صنعت و معدن و گردشگری گفت :  شهرستان بشرویه در سال ۸۷ از بخش به شهر تبدیل شد و دارای  ۲۶ هزار جمعیت  است که ۳۰ درصد در روستا و بقیه در شهر  متمرکز می باشند و دارای دو نقطه شهری و ۴ دهستان می باشد.

  فرماندار بشرویه افزود: آب مورد نیاز کشاورزی بشرویه  از  ۲۰۲ چاه عمیق  و ۵۸ چاه نیمه عمیق و ۱۳۳ رشته قنات و ۸۲ چشمه در منطقه تامین می شود که متاسفانه ۳۰ درصد جشمه های بشرویه خشک شده است.

 وی با اشاره به پتانسیل های بخش کشاورزی گفت:  مقاوم اول سطح زیر کشت  زراعی و دوم باغی در استان را دارا می باشیم و این منطقه مستعد پرورش شتر می باشد.

 زمان زاده  به وجود معادن مختلف در بشرویه اشاره کرد و گفت: وجود معادن غنی  از جمله  گوگرد ، سنگ آهن، سرب ، روی و سولفات سدیم قابل توجه است که خوشبختانه در حوزه سولفات سدیم  کارخانه آن در حال احداث است و بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 فرماندار بشرویه افزود: بشرویه دارای ظرفیت مناسب گردشکری است  و همچنین  امکان بهره  گیری از انرژی پاک  را داریم و در این راستا ، مجوز یک مگا و نه مگا  انرژی پاک واگذار شده که در این زمینه کار مجوز زمین اخذ شده است .

 وی در ادامه به امکان گردشگری بشرویه اشاره کردو  گفت: شهرستان بشرویه جز ده شهر تاریخی  کشور و دارای ۷۰ اثر ملی ثبت شده است، همچنین مکان های خاصی در بشرویه وجود دارد به لحاظ تاریخی که در هیچ کجای ایران نیست .

زمان زاده افزود: وجود کاخانجات و واحدهای مختلف در حوزه صنعت در بشرویه هم قابل توجه است  و بشرویه  در کذشته یکی از محل هایی بوده که در زمینه تولید مصاح ساختمانی اول بوده ولی عقب افتاده است  و در حوزه صنعت باید تلاش بیشتری شود.

فرماندار بشرویه به تهدیدات مختلف این شهرستان هم اشاره کردو  گفت: خشکسالی ها ی بیست ساله تهدید جدی برای این شهرستان محسوب می شود و همچنین مهاجرت  در بشرویه نیز افزایش داشته به صورتی که در سال ۹۰ تا ۹۵ ، میزان افزایش تعداد بالای ۱۲۰۰ نفر بوده و هر سال ۵۰ خانوار مهاجرت میکنند.

 وی  با اشاره به بن بست راه های بشرویه هم گفت: یکی از مشکلات اصلی بشرویه در بحث راه ها می باشد که باید به صورت جدی به آن  پرداخته شود.

 زمان زاده در خصوص تعهدات اشتغال  هم گفت: در شهرستان بشرویه  ۳۱۲ نفر تعهد اشتغال داشته ایم که ۲۸۴ مورد ثبت شده و ۹۴ درصد تحقق داشته است.

 فرماندار بشرویه افزود: در بازده زمانی  ده ساله تعداد تعداد ۴۷۲ نفر در حوزه کشاورزی و فراوری آن وارد کار شده اند.

 وی در ادامه با اشاره به برنامه های در نظر گرفته شده در حوزه کشاورزی گفت:  توسعه صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی ،توسعه کشت های گلخانه ای که ۳۹ واحد داریم که اکثرا واگذار شده ، توسعه کشت گیاهان دارویی  از جمله خاکشیر ، تامین اعتبار  برای واحد پرورش شتر با ظرفیت ۳ هزار نفر ، پرورش مرغ در روستاها ، کارافرین بخش کشاورزی،  حمایت از کشت های گلخانه ای ، توسعه واحدهای پرورش بز سانن ، تکمیل زیر ساخت های گلخانه ای، رفع مشکل آب برای مجتمع  دامپروری  در دستور کار است.

زمان زاده افزود: با انجام راه اندازی واحدهای  مختلف کشاورزی پیش بینی می شود تا  ایجاد اشتغال خوبی صورت بگیرد.

 فرماندار بشرویه  اشتغال در حوزه صنعت و معدن هم گفت: در مدت بازه  ۸۶ تا ۹۶ تعداد ۱۰۲ نفر  در حوزه صنعت  ایجاد اشتغال شده که بسیار کم است ولی برنامه های مختلف در حوزه صنعت داریم از جمله  بهره برداری از بخش های فراوری کشاورزی، تولید آجر سفال، معادن مختلف سرب و روی، راه اندازی نیروگاه های انرژی پاک ، اجرای زیر ساخت های شهرک صنعتی و  انتقال گاز به سوله ها  که پیگیری های خوبی انجام شده است.

 وی در خصوص بخش میراث فرهنگی  هم گفت: در سال های اخیر تعداد ۱۰۵ اثر  در بشرویه کار شده اعتبارات خوبی در این حوزه پرداخت شده که در همین راستا ۳ واحد بوم گردی  در بشرویه راه اندازی شده است.

 زمان زاده افزود: دو کمپ گردشگری در بشرویه نیز در حال ساخت می باشد و امسال نیز رشد صد درصدی گردشگر در قالب تور گردشگری داشته ایم و همچنین تعداد  ۴۷ گردشگر خارجی با هدف مقصد بشرویه حضور داشته اند.

 فرماندار بشرویه با اشاره به اجرای برخی برنامه های آتی در حوزه  میراث فرهنگی گفت: شناسایی، مستند نگاری و احیا و مرمت بافت و برند سازی محصولات بومی، راه اندازی کارگاه های صنایع دستی و حضور در نمایشگاه از دیگر برنامه های این حوزه می باشد.

 وی افزود: توسعه اقامتگاه ها ، راه اندازی کمپ کویر نوردی و رسیدگی به اسیاب های تاریخی، توسعه زیر ساخت های گردشگری ارسک ، پیشنهاد در حوزه اشتغال تامین تسهیلات برای روستاها که طرح آن داده شده ، صدور اعتبار برای کمپ گردشگری و ایجاد نمایشگاه دائمی با محوریت بخش خصوصی  نیز مد نظر می باشد.

  زمان زاده با تاکید بر اینکه نیاز است تا در بخش صنایع دستی  اعتبارات مناسبی داده شود گفت: اعتبار برای صنایع دستی می تواند زمینه خوبی برای ایجاد اشتغال باشد  همچنین اعتبار برای واحدهای تولیدی ، پیگیری نقشه باستانی و فرهنگی بشرویه  از دیگر برنامه ها است.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2280 مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای ستاد نماز جمعه شهرستان بشرویه محفوظ است .
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت توسط فناوری اطلاعات مگنا .