شناخت مومنین _تفسیر قرآن برای جوانان

images

الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بالْغَیْبِ وَیُقِیمُونَ الصَّلَوةَ وَمِمَّا رَزَقْنَهُمْ یُنفِقُونَ
ترجمه : متقین و پاکان ، کسانى هستند که به عالم غیب و نهان ایمان دارند، نماز به پاى مى دارند و از آنچه به آنان روزى داده ایم ، انفاق مى کنند.
قرآن ، هستى را به دو بخش تقسیم مى کند، یکى جهان غیب که از حواس ما پوشیده و پنهان است ، و دیگرى عالَم محسوسات که طبیعت مادى است .
برخى انسان ها، تنها آنچه را مى بینند و مى شنوند، قبول دارند و مى خواهند همه چیز را از طریق حواس پنجگانه خود درک کنند. در حالیکه حواس محدود ما قدرت درک همه چیز را ندارد، حتى قوه جاذبه که یک خاصیت مادى است ، قابل درک با حواس نیست ، بلکه از افتادن اشیا به سوى پایین ، مى فهمیم که زمین جاذبه دارد، پس علم ما به جاذبه ، از راه آثار آن است نه درک مستقیم خود آن .
بعضى توقع دارند، خدا را با چشم خود ببینند تا به او ایمان بیاورند، چنانکه قوم بنى اسرائیل به حضرت موسى گفتند: ((لَنْ نُؤْمِنَ لَکَ حَتّى نَرَى اللّهَ جَهْرَة )) ((ما به تو ایمان نمى آوریم تا آنکه خدا را آشکارا ببینیم .))
در حالیکه خداوند جسم نیست تا دیدنى باشد، و ما از آثار با عظمت او در آفرینش ، به وجود او پى مى بریم و به او ایمان مى آوریم .
افراد باتقوى و حقیقت جو، شناخت خود را محدود به عالم مادى نکرده ، بلکه به جهان غیب ، یعنى وجود خداوند، فرشتگان و همچنین عالم آخرت ، که از حواس ظاهرى ما پنهان است ایمان دارند.
آنها اهل نماز و انفاق هستند. با نماز که یاد خداست ، نیازهاى روح و روان خود را تاءمین مى کنند و به آرامش و اطمینان مى رسند، و با پرداخت بخشى از درآمد خود به محرومان ، نیازهاى جامعه را تاءمین مى کنند، تا جامعه نیز از رفاه و آسایش لازم برخوردار باشد.
البته خواندنِ نماز، به تنهایى ، کافى نیست ، بلکه باید نماز را به پاداشت ، یعنى هم خود نماز بخوانیم و هم دیگران را به نماز دعوت کنیم ؛ نماز را در اول وقت ، آنهم در مسجد و به جماعت بخوانیم ، که در اینصورت ، نماز در جامعه به پاداشته مى شود و جایگاه خاص خود را مى یابد.
در انفاق نیز، تنها کمک هاى مالى ، منظور اسلام نبوده است ، بلکه به تعبیر قرآن ((مِمّا رَزَقْنا))، از آنچه به شما داده ایم انفاق کنید، که شامل ثروت ، قدرت ، علم و هرگونه امکانات و استعدادهاى خدادادى مى شود.
از این آیه مى آموزیم که :
۱ ایمان از عمل جدا نیست و مؤ من ، اهل عمل است .
۲ نماز، محور کارِ انسان هاى با ایمان است .
۳ آنچه داریم از خداست ، پس بخشى از آن را براى خدا بدهیم که او نیز در دنیا و آخرت جبران مى کند.
۴ اسلام دینى جامع و براى اداره جامعه است . با دستورِ نماز، ارتباط با خدا را سفارش مى کند، و با دستورِ زکات ، ارتباط با مردم و توجه به نیازهاى جامعه را.

س۱-جهان هستی چند بخش است

 س۲-ایمان آوردنگان به عالم آخرت چه صفاتی دارند

 س۳- وظیفه مومنین در قبال نماز چیست ؟

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2280 مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای ستاد نماز جمعه شهرستان بشرویه محفوظ است .
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت توسط فناوری اطلاعات مگنا .