بخشی از سخنان مراجع عظام و علمای اسلامی در باره حضور حداکثری در انتخابات در ادوار گذشته و حال

به گزارش النجم بشرویه و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حوزه : شرکت در انتخابات تکلیفی شرعی ، دینی ، قانونی و عقلانی است .

 در یادداشت زیر نقل قولی شده از جمعی از بزرگان دینی در خصوص وجوب شرکت حد اکثری در انتخابات که مختصرا به شرح زیر آمده است

* آیت الله مکارم شیرازی: حضور درانتخابات تکلیف شرعی است

وی با تاکید برتکلیف شرعی بودن حضور در انتخابات، افزود: حضور در انتخبات یک تکلیف شرعی است، همانطور که حفظ ناموس، دین، کشور و نطام مقدس جمهوری اسلامی واجب است ،لذا برخی ها که می گویند، آیا حضور در انتخابات مبانی فقهی و شرعی دارد، باید بدانند که مقدمه واجب واجب است.

این مرجع تقلید تصریح کرد: مردم ایران اسلامی با ردیگر با حضور پرشور خود درانتخابات بینی دشمنان را به خاک خواهند مالید و  نقشه های آنان را  نقش برآب خواهد کرد.

* آیت الله نوری همدانی: شرکت در انتخابات وظیفه عقلی و شرعی است

آیت الله نوری همدانی با اشاره به حضور حداکثری مردم ، بیان داشت: وطیفه عقلی و شرعی همه مردم این است که در انتخابات شرکت کنند؛ چرا که امروز ۴۸ میلیون انسان دارای شرائط رای دادن دارند که باید در انتخابات شرکت کنند تا رشد وبلوغ خود را بار دیگر به همگان نشان دهند.

وی با بیان اینکه همه ما در برابر امام و مقام معظم رهبری، خانواده های شهدا و خون شهیدان مسئول هستیم، تصریح کرد:  همانطوری که مردم در روز ۲۲ بهمن با شور انقلابی وارد میدان شدند باید روز جمعه با حضور حداکثری همانند ۲۲ بهمن حضور داشته باشند.

وی حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای را درک بالای مردم دانست و گفت: شجاعت، جهاد گری و درک بالای مردم باعث می شود که با حساسیت خاصی به  میدان حضور بیایند.

* تاکید آیت الله سبحانی  برحضورحداکثری در انتخابات

وی وظایف مسولان و دست اندرکاران امر انتخابات را مورد اشاره قرار داد و افزود: مهم ترین وظیفه مسولان فراهم کردن زمینه های برگزاری انتخاباتی سالم، شفاف و پر شور است.

* آیت الله جوادی آملی: برای دفاع از خون شهدا درانتخابات شرکت کنیم

آیت الله جوادی آملی ضمن دعوت همگانی به حضور گسترده در انتخابات، تاکید کرد: دفاع از خون شهدا و میراث انقلاب ایجاب می کند که همه در انتخابات شرکت کرده و دشمن را مایوس نماییم.

آیت الله جوادی آملی ضمن دعوت همگانی به حضور گسترده در انتخابات، تصریح کرد: دفاع از خون شهدا و میراث انقلاب ایجاب می کند که همه در انتخابات شرکت کرده و دشمن را مایوس نمایند.

* آیت الله مظاهری: همه گرایش ها در انتخابات شرکت کنند

آیت الله مظاهری، مسألۀ انتخابات در کشور را یکی از شعارهای نظام جمهوری اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: انتخابات، مظهر اتّحاد و همبستگی اسلامی و ملّی است و ربطی به گروه و جناح خاصّی ندارد و از این جهت همه با گرایش های گوناگون در این حرکت جمعی و ملّی شرکت خواهند کرد و افتخار دیگری برای اسلام و نظام جمهوری اسلامی خواهند آفرید.

وی هدف دشمنان نظام جمهوری اسلامی در تضعیف و کمرنگ ساختن انتخابات را، آسیب به اصل نظام برشمرد و افزود: شرکت در انتخابات، تقویت نظام جمهوری اسلامی است و باید برای اصلاح امور و بر طرف کردن مشکلات جاری، به نحو فعّال در انتخابات، مشارکت شود.

* آیت الله علوی گرگانی: شرکت در انتخابات تکلیف است

آیت الله علوی گرگانی شرکت در انتخابات را تکلیف و وظیفه ای همگانی دانست و تاکید کرد: ملت بزرگ و ولایت مدار ایران اسلامی در انتخابات آینده بار دیگر در صحنه حاضر خواهد شد و با انتخاب افراد صالح و سالم، از این امتحان سربلند بیرون خواهند آمد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به این که شرکت در انتخابات وظیفه ای است که بردوش همگان نهاده شده است گفت  با ید به تکلیف خود عمل نماییم

* آیت الله مصباح یزدی: شرکت در انتخابات واجب است

وی حضور در انتخابات را مرتبه ای از حفظ اسلام برشمرد و گفت: به فرموده امام خمینی(ره) حفظ نظام، از واجب ترین واجب ها است؛ البته حفظ نظام در عرصه نظامی، علمی و … نیز صورت می گیرد، ولی انتخابات، عرصه ای است که عموم مردم می توانند در آن شرکت کرده و از اسلام و انقلاب دفاع کنند.

آیت الله مصباح یزدی  با بیان این که شرکت در انتخابات، یک واجب است و انتخاب اصلح، واجبی دیگر، اذعان داشت: اگر در شناخت و رأی دادن به اصلح کوتاهی کنیم و یا به دلیل مسائل قومی و خویشاوندی به افراد ناشایست رأی دهیم؛ مدیون امام(ره) و خون شهدا هستیم و باید پاسخ دهیم.

وی گفت : با حضورحداکثری درانتخابات امام عصر(عج) را خشنود کنیم

این استاد حوزه علمیه  تاکید کرد: حضور حداکثری در انتخابات پیش رو هم موجبات رضایت و خشنودی حضرت ولی عصر (ارواحنا لتراب مقدمه الفداء) را فراهم  می نماید و هم افتخار دیگری برای ایران اسلامی رقم خواهد زد.

آیت الله یزدی خاطرنشان کرد: علاوه بر حضور حداکثری،  ضرورت شناخت کاندیداهای اصلح نیز اهمیت بسزایی دارد؛ از این رو در شناخت و انتخاب اصلح شاخص هایی چون تدین، تعهد، دلسوزی، استکبار ستیزی توجه و تعهد و التزام به هدایت ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری، مردم داری، امانتداری، صداقت، تخصص و … از اهمیت بسزایی برخوردار است.

* آیت الله مقتدایی: حضور درانتخابات تکلیف شرعی و عبادت است

مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: همان طور که رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید تاکید کرده اند، حضور در انتخابات یک تکلیف شرعی است و انتظار بنده از مردم ولایی این است که با نیت خالص وضو بگیرند و به عنوان عبادت به پای صندوق های رای آمده و کاندیدای اصلح را انتخاب کنند.

آیت الله مقتدایی با اشاره به این که تاکنون از طرف مقام معظم رهبری  و بزرگان، شرایط و شاخصه های یک نماینده اصلح برای مردم بیان شده است؛ بر این اساس مردم شهید پرور ایران می بایست افرادی را انتخاب کنند که علاوه بر تلاش برای پیشرفت اسلام هدفی جز خدمت به اسلام و دین نداشته باشند و به دنبال مادیات و منصب و قدرت نباشند.

* آیت الله هاشمی شاهرودی: مشارکت حداکثری درانتخابات سدی در برابر دشمن است
آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی، تجربه موفق برگزاری  انتخابات باشکوه و با مشارکت حداکثری مردم در جمهوری اسلامی ایران را همچون سدی در برابر این توطئه دشمنان دانست.

عضو خبرگان رهبری  با تاکید بر اهمیت حضور پرشور و گسترده مردم درانتخابات  بیان داشت: مشارکت و حضور آگاهانه و پروشور مردم به ویژه مردم بصیر و انقلابی در انتخابات ضمن نمایش قدرت و اقتدار مردمی نظام، همچون خاری در چشم دشمنان خواهد بود.

وی  افزود: حضور پرشور و حداکثری مردم باعث خنثی شدن توطئه دشمن شده و علاوه بر تأثیرات داخلی در روابط بین الملل نیز تأثیر گذار بوده و مانعی برای اقدامات بعدی دشمن خواهد شد.

* آیت الله مسلم ملکوتی: به صورت استکبارسیلی بزنیم

آیت الله مسلم ملکوتی با دعوت ازملت بزرگ ایران اسلامی برای حضور حماسی و پرشور در انتخابات گفت: رجاء واثق دارم در برهه کنونی، ملت قهرمان ایران اسلامی به تبعیت از رهبرعزیز و فرزانه (دام عزّه) با حضور در انتخابات، جهانخواران را مأیوس نموده و در این راه از رهنمودهای معظم له و ارشادات دلسوزان و خیرخواهان نظام اسلامی بهره کافی خواهند برد.

آنچه اهمیت دارد حضور حداکثریِ ملت عزیز در صحنه انتخابات و انتخاب کاندیدایی  مؤمن، شجاع و با کیاست و دشمن شناس است.

 

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2280 مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای ستاد نماز جمعه شهرستان بشرویه محفوظ است .
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت توسط فناوری اطلاعات مگنا .