ابعاد و آثار نماز جمعه از نگاه مقام معظم رهبری

???? ??? ???? ??? ?? ????? ???? ???? ??????

نماز جمعه فریضه ای عبادی – سیاسی( ابعاد و آثار از نگاه مقام معظم رهبری )

رهبر معظم انقلاب اسلامی ، حضرت آیت الله خامنه ای ، دامت برکاته که در سال های نخستین استقرار جمهوری اسلامی ، از سوی امام به امامت جمعه تهران برگزیده شدند همواره اهتمام ویژه ای به نماز جمعه داشته و دارند . ایشان به خصوص پس از آن که مسوولیت سنگین و خطیر رهبری را برعهده گرفتند به مناسبت های گوناگون مطالب ارزنده فراوانی در باره ابعاد گسترده نماز جمعه ایراد کردند که در این مجال ، با مراجعه به بیانات هدایت گر و راهگشای ا یشان ابعاد و جوانب نماز جمعه بررسی می گردد.

از نگاه رهبر انقلاب ( نمازهای جمعه ) نزدیکترین پایگاه به نهاد رهبری است . پایگاه هایی که بخشی از کار دستگاه رهبری این کشور را انجام می دهند ، مردم را توجیه می کنند ، به استقامت در راه وادار می نمایند . از اشتباهات دور نگه می دارند ، ذهن مردم را با معارف لازم آشنا می کنند ، دشمنان را نسبت به نفوذ در اذهان مردم مایوس می کنند.  در نگاه رهبر بزرگوار انقلاب نماز جمعه رسانه ای است که با وجود رسانه های پیشرفته امروزی همچنان کارآمد واثر گذارمی باشد وحتی با فاصله زیادی از دیگر رسانه ها جلوتر است.

به نظر ایشان ، آثار و برکات نماز جمعه صرفا برای شرکت کنندگان در این مراسم عبادی – سیاسی نخواهد بود. بلکه بهره آن به متن جامعه سرازیر می شود.  رهبر فرزانه انقلاب بر تاثیر عظیم نماز جمعه در جلب رحمت الهی وهدایت ملت مسلمان و حفظ استقامت و وحدت و آگاهی های دینی و سیاسی آنان تصریح می نماید.

بنابر تاکید رهبر معظم انقلاب نماز جمعه ، نشان عزت اسلام وعظمت مسلمانان است و بی شک دشمنان اسلام و بدخواهان مسلمین با تر فندهای گوناگون در توطئه های رنگارنگ در پی کم رونق کردن این سنت اسلامی و فریضه عبادی – سیاسی خواهند بود.  از نظر ایشان مومنان مشتاق و ملت آگاه که در نمازجمعه حضور پیدا می کنند ، یکی از ارکان اصلی این عبادت بزرگ می باشند.  نقش امام جمعه نیز در نماز جمعه ، یک نقش کلیدی است که از یک سو باید از ویژگی ها و صفاتی برخوردار باشد و از سوی دیگر مسئولیت های سنگینی که بر دوش او نهاده شده را به خوبی انجام دهد.

ایشان شرط تاثیرگذاری ائمه جمعه را از لحاظ سیاسی اینگونه بیان می کنند :

از لحاظ سیاسی ، آن وقتی می توانید مفید باشید که مجتمع باشید ومتفرق نگردید ، یعنی مجموعه ائمه جمعه یک جهت و یک حرکت داشته باشند.  امامان جمعه باید همه اقشار ملت به ویژه جوانان را به این فریضه عبادی – سیاسی جذب کنند .

رهبر معظم انقلاب در این موضوع خطیر نکات مهمی مطرح کرده اند : ما اول باید فکر کنیم که چگونه می شود جوانان را به نمازجمعه جذب کرد . اصل قضیه این است که این مرکز باید جاذبه داشته باشد تا بکشاند.  تکیه نظام الهی به مردم است و مردم بیش از همه چیز ، با عواطف و ایمانشان در صحنه حضور پیدا می کنند این عواطف واین ایمان را بایستی جذب کرد.  ویژگی لازم و وظیفه مسلم دیگری که رهبر عزیز انقلاب برای امامان جمعه برمی شمارند ، مردمی بودن آنان است .  از نظر حضرت آیت الله خامنه ای یک روحانی نباید از مردم منقطع باشد و در این میان وظیفه امام جمعه سنگین تر و لزوم ارتباط وحشر ونشر او با مردم شدیدتر است.

جایگاه خطبه ها در نماز جمعه از اهمیت و تاثیر گذاری ویژه ای برخوردار است و به همین خاطر رهبر انقلاب دراین موضوع مهم می فرماید : در خطبه ها اولا محتوا را باید در نظر داشت … محتوای خطبه ها چیزی باشد که هرکس پای آن نشست ، وقتی بلند شد احساس کند چیزی نصیبش شده یا یک مطلب علمی ، یا یک مطلب اعتقادی ، یا یک فهم سیاسی … یا توجه و ذکر خدا .

از نظر مقام رهبری هنر بزرگ خطیب جمعه در این است که نیازهای فکری و روحی مردم را بشناسد وبا پرسش های ذهنی و فکری آن ها آشنا باشد و در خطبه های نماز به همان ها بپردازد.  همچنین آگاه کردن شرکت کنندگان در نمازجمعه نسبت به مسایل روز و آنچه پیرامون آنها می گذرد از محورهای اصلی خطبه های جمعه می باشد. رهبر معظم انقلاب در این رابطه می فرمایند : نکته دیگری که در باب نماز جمعه وجود دارد مساله جریان های سیاسی واخبار دنیا واخبار جامعه است که باید امام جمعه آن ها را به مردم بگوید و آن ها را مطلع کند.   

 رهبری 000

پاسخ امام خامنه ای به ۱۰ سوال با موضوع شرکت در نماز جمعه

یا ایهاالذین آمنوا اذا نودى للصلوة من یوم الجمعة فاسعوا الى ذکر الله و ذرواالبیع ذلکم خیر لکم ان کنتم تعلمون – سوره جمعه – آیه ۹

اى مؤمنان ! چون براى نماز در روز جمعه بانگ ( اذان ) داده شود، به سوى یاد کردخداوند بشتابید و خرید و فروش را رها کنید، این اگر بدانید برایتان بهتر است

بسم الله خیرالاسماء

سلام

با توجه به اینکه گاهی بعضی از افراد با بهانه ها و عذرهای واهی و یا به خاطر اختلاف دیدگاه در نماز جمعه حاضر نمی شوند، خوب است بدانیم نظر امام خامنه ای درباره شرکت کردن در نماز جمعه و یا شرکت نکردن در آن بخاطر دلایل مختلف چیست؟ در زیر پاسخ ۱۰ سوال در این باره آورده شده است:

 س ۶۰۶: نظر جنابعالى درباره شرکت در نماز جمعه با توجه به اینکه در عصر غیبت حضرت حجت (عجل الله تعالى فرجه الشریف) به سر مى‏بریم، چیست؟ اگر افرادى اعتقاد به عدالت امام جمعه نداشته باشند، آیا تکلیف شرکت در نماز جمعه از آنان ساقط مى‏شود؟

ج: هرچند نماز جمعه در عصر حاضر واجب تخییرى است و حضور در آن واجب نیست، ولى با توجه به فوائد و آثار شرکت در آن، سزاوار نیست که مؤمنین خود را از برکات حضور در این نماز به مجرد تشکیک در عدالت امام جمعه و یا عذرهاى واهى دیگر، محروم سازند.

س ۶۰۷: معناى وجوب تخییرى در مسأله نماز جمعه چیست؟

ج: معناى آن این است که مکلّف در اداى فریضه واجب ظهر روز جمعه بین خواندن نماز جمعه یا نماز ظهر مخیر است.

س ۶۰۸: نظر جنابعالى در مورد شرکت نکردن در نماز جمعه بر اثر بى‌مبالاتى، چیست؟

ج: ترک حضور و شرکت نکردن در نماز عبادى سیاسى جمعه به خاطر اهمیت ندادن به آن، شرعاً مذموم است.

س ۶۰۹: بعضى از مردم به دلیل عذرهاى واهى و گاهى بر اثر اختلاف دیدگاهها، در نماز جمعه شرکت نمى‏کنند، نظر جنابعالى در این‌باره چیست؟

ج: نماز جمعه هرچند واجب تخییرى است، ولى خوددارى از شرکت در آن به‌صورت دائمى وجه شرعى ندارد.

س ۶۱۶: اگر مکلّف امام جمعه منصوب را عادل نداند و یادر عدالت او شک داشته باشد، آیا براى حفظ وحدت مسلمانان مى‏تواند به او اقتدا کند؟ آیا کسى که در نماز جمعه شرکت نمى‏کند، جایز است دیگران را تشویق به عدم حضور در آن نماید؟

ج: اقتدا به کسى که او را عادل نمى‏داند و یا در عدالت وى شک دارد، صحیح نیست و نماز جماعت او هم صحیح نمى‏باشد، ولى حضور و شرکت در نماز جماعت براى حفظ وحدت اشکال ندارد، و در هر صورت حق ندارد دیگران را ترغیب و تشویق به عدم حضور در نماز جمعه کند.

س ۶۱۷: شرکت نکردن در نماز جمعه که براى مکلّف دروغگویى امام جمعه آن ثابت شده است، چه حکمى دارد؟

ج: مجرد کشف خلاف چیزى که امام جمعه گفته، دلیل بر دروغگویى او نیست، زیرا ممکن است گفته او از روى اشتباه یا خطا و یا توریه باشد، و سزاوار نیست انسان به مجرد توهّم خروج امام جمعه از عدالت، خود را از برکات نماز جمعه محروم نماید.

س ۶۱۸: آیا تشخیص و احراز عدالت امام جمعه منصوب از طرف امام راحل یا ولى فقیه عادل، بر مأموم واجب است، یا اینکه انتصاب او به امامت جمعه براى اثبات عدالت وى کافى است؟

ج: اگر نصب او به امامت جمعه موجب وثوق و اطمینان مأموم به عدالت وى شود، در صحّت‏ اقتدا به او کافى است.

س ۶۱۹: آیا تعیین امام جماعت براى مساجد از طرف علماى مورد اطمینان، یا تعیین ائمه جمعه از طرف ولىّ امر مسلمین، نوعى شهادت بر عدالت آنان محسوب مى‏شود یا اینکه باید درباره عدالت آنان تحقیق شود؟

ج: اگر نصب امام جمعه یا جماعت موجب اطمینان به عدالت وى شود، اقتدا به او جایز است.

س ۶۲۰: در صورت شک در عدالت امام جمعه و یا خداى نکرده یقین به عدم آن، آیا اعاده نمازهایى که پشت سر او خوانده‏ایم، واجب است؟

ج: اگر شک در عدالت یا یقین به عدم عدالت بعد از فراغ از نماز باشد، نمازهاى خوانده شده صحیح است و اعاده آنها واجب نیست.

س ۶۳۱: کسى که توانایى رفتن به نماز جمعه را ندارد، آیا مى‏تواند نمار ظهر و عصر را در اوائل وقت بخواند یا اینکه باید صبر کند تا نماز جمعه تمام شود و بعد از آن نماز ظهر و عصر را بخواند؟

ج: صبر کردن بر او واجب نیست و مى‏تواند نماز ظهر و عصر را در اول وقت بخواند.

6

 

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2280 مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای ستاد نماز جمعه شهرستان بشرویه محفوظ است .
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت توسط فناوری اطلاعات مگنا .